Η Νίκη Βόλου υποχρέωσε σε ήττα τον… πρωταθλητή Φίλιππο Βέροιας

η-νίκη-βόλου-υποχρέωσε-σε-ήττα-τον-πρω-40028

Με τον κόσμο της να δίνει σύνθημα νίκης, η Νίκη Βόλου υποχρέωσε σε ήττα το αδιαφιλονίκητο φαβορί για άνοδο στη Β’ Εθνική, Φίλιππο Βέροιας, κερδίζοντας τον με 84-72 χθες στο Κλειστό της Νέας Ιωνίας και πλέον μόνο με νίκες μέχρι το φινάλε μπορούν να βρεθούν στη 2η θέση, που χαρίζει άνοδο.

Οι κυανόλευκοι, που παραμένουν ζωντανοί έτσι στο κυνήγι της ανόδου, έχοντας δύσκολη έξοδο την ερχόμενη Κυριακή απέναντι στη δεύτερη της βαθμολογίας ομάδα της Κέρκυρας, η οποία έχασε χθες, πάτησαν γκάζι από την αρχή του χθεσινού αγώνα, για να προηγηθούν ακόμη και με 26 πόντους διαφορά με ρεσιτάλ άμυνας και σουτ έξω από τα 6.75.

Οι παίκτες του Λάμπρου Πρέκα έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, προηγούμενοι με +8 και νταμπλ σκορ (16-8), με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το λάθος να μειώσουν σε 20-15, και από κει η κυανόλευκη μηχανή πήρε φωτιά. Συγκεκριμένα η Νίκη έτρεξε σερί 21-0 από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, μέχρι τις αρχές του δευτέρου και στο 13’, προηγούμενη με 41-15, έπειτα από καλάθι του Τσαβέ.

Οι Βεροιώτες που τα είχαν χαμένα δεν κατάφεραν να σκοράρουν για έξι συνεχόμενα λεπτά και το πέτυχαν στο 14’, όταν ο Βαλιός πέτυχε τρίποντο. Από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 0-11 και λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου μείωσαν αρχικά σε 41-26 για να οδηγηθεί η Νίκη στα αποδυτήρια με +18 (49-31).

Η Νίκη στο τρίτο δεκάλεπτο διατηρούσε τα ηνία του αγώνα, με τον Βαλιό να μειώνει σε 60-49, αλλά ο Γεωργίου με δύο τρίποντα έδωσε και πάλι διαφορά ασφαλείας στους κυανόλευκους, που προηγήθηκαν με 17 (66-49) λίγο πριν το φινάλε και το 30’ όταν το σκορ πήγε στο 69-54.

Η Βέροια προσπάθησε μάταια να ψαλιδίσει τη διαφορά και να ανατρέψει το σκορ, μειώνοντας αρχικά στο -10, με 2/2 βολές του Κοθρά, αλλά ο Τσαβές πέτυχε το 79-67 στα 2.49’.

Με ένα λεπτό να απομένει, η Βέροια μείωσε εκ νέου και για πρώτη φορά κάτω από τους δέκα πόντους, με τον Βολιώτη Τσιακλάγκανο, ο οποίος αγωνίζεται στον Φίλιππο, ως δανεικός από τη Νίκη, να πετυχαίνει το 80-71, όμως ο αρχηγός και MVP της Νίκης με 24 πόντους, Παναγιώτης Τσώλης, πέτυχε τέσσερις βολές σε ισάριθμες προσπάθειες για το 84-71, πριν το τελικό 84-72.

Δεκάλεπτα: 27-15, 49-31, 69-54, 84-72

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας-Τύμπας): Διγενής 7 (1), Γεωργίου 20 (3), Αναγνωστόπουλος 2, Κουτίνας 13, Τσαβές 8, Τσώλης 24 (2), Παπακώστας 11, Βλήτσιος, Τοκατλίδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Μόρας 2, Βάλλιος 13 (3), Τσιακλάγκανος 8, Κοθράς 19 (1), Παραπούρας 7 (1), Σουτζόπουλος 13, Καντάρκος 8, Καβαργύρης, Μαρκόπουλος