Ερυθρόλευκο βήμα ανόδου στο ντέρμπι με τον Γυμναστικό

ερυθρόλευκο-βήμα-ανόδου-στο-ντέρμπι-μ-40049

Σ’ ένα παιχνίδι που στην μεγαλύτερη διάρκειά του ήταν ντέρμπι ο Ολυμπιακός έκανε μεγάλο βήμα για την επιστροφή του στις εθνικές κατηγορίες νικώντας στο κλειστό Βάκης Παρασκευόπουλος τον ΓΣ Βόλου με 91-83. Ο Ζαρογιάννης ξεχώρισε από τους γηπεδούχους σκοράροντας 34 πόντους, ενώ από τον Ολυμπιακό όλους τους πόντους της ομάδας τους πέτυχαν οι παίκτες της αρχικής πεντάδας των ερυθρόλευκων.

ΓΣ Βόλου-Ολυμπιακός Β. 83-91
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και στις δύο άκρες του παρκέ παίζοντας σκληρή άμυνα και όντας πολύ εύστοχοι έξω από τα 6.75μ. προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (4-16) στα πρώτα 4 λεπτά. Η 1η περίοδος συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό το τέλος της οποίας βρήκε τον Ολυμπιακό στο +9 (18-27). Στο 2ο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι με κεκτημένη ταχύτητα ανέβασαν την διαφορά στη μέγιστη τιμή της (20-36) με 7’ για το ημίχρονο. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση καθώς κάνοντας ένα επιμέρους 15-3 μείωσαν σε 35-39 με 2’ να απομένουν για την ανάπαυλα, ένα τρίποντο του Καραγέωργου κι ένα δίποντο του Μπόγδανου, όμως, επανέφεραν τη διαφορά στο +9 (37-46) με τη λήξη του πρώτου μέρους. Η 3η περίοδος άρχισε με ένα 6-0 σερί από τον Γυμναστικό (43-46) με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν συνεχώς στο σκορ από εκείνο το σημείο και έπειτα. Οι γηπεδούχοι μάλιστα κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν το παιχνίδι με γκολ-φάουλ του Ζαρογιάννη (49-49) ενώ πέρασαν και μπροστά (52-51) με εύστοχο τρίποντο του Κωστούλα με 3:50’ για το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε τελικά τον Ολυμπιακό να προηγείται με 57-61. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 7-0 σερί (57-68) με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα δικό τους 11-2 μειώνοντας και πάλι στο καλάθι (67-70) με 5:57’ για την ολοκλήρωση του ματς. Ο Γυμναστικός ισοφάρισε εκ νέου με τρίποντο του Ζαρογιάννη σε 71-71 (με 4:45’ να απομένουν). Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ξέφυγε πάλι με τον Ζαρογιάννη να πετυχαίνει δύο τρίποντα και να μειώνει σε 81-82 με 1:40’ στο ρολόι, με τον Ιλτσογλου όμως να κερδίζει τρεις βολές στην επόμενη φάση και με 3/3 να κάνει το 81-85 με 1:29’ για το τέλος. Στο τελευταίο λεπτό ο Γυμναστικός ήταν άστοχος στις προσπάθειές του με τους ερυθρόλευκους να είναι πάρα πολύ ψύχραιμοι από την γραμμή των ελευθέρων βολών και φτάνουν τελικά στη νίκη με σκορ 83-91.

Δεκάλεπτα: 18-27, 37-46, 57-61, 83-91
ΓΣ Βόλου (Κοσμάτος): Κωστούλας 11 (1), Καλογερόπουλος 14 (4), Τσίρος 9 (1), Σιδέρης 4, Χρηστομάνος 6 (1), Παλάσκας 5, Ζήσης, Κουρουπάκης, Σταθούρος, Ζαρογιάννης 34 (4)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας): Καραγέωργος 20 (4), Παρασκευάς 19, Παπούλιας 18 (3), Μπόγδανος 20 (2), Ιλτσογλου 14 (3), Αλεξίου, Αναστασόπουλος, Λουλούδης, Καραθάνος