Με το δεξί ξεκίνησαν στα μπαράζ Ολυμπιακός και ΓΣ Βόλου

με-το-δεξί-ξεκίνησαν-στα-μπαράζ-ολυμπι-48865

Με νίκες ξεκίνησαν οι δύο βολιώτικες ομάδες την προσπάθειά τους στα μπαράζ ανόδου του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΘ. Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύτηκαν μόνο στην 1η περίοδο κόντρα στην Καλαμπάκα φτάνοντας τελικά σε μία άνετη επικράτηση με 75-53. Πιο δύσκολο έργο είχε στην πρεμιέρα ο Γυμναστικός ο οποίος έφυγε μ’ ένα πολύ σπουδαίο διπλό, δείχνοντας χαρακτήρα, από την έδρα του Αμπελώνα με 64-62 σ’ ένα ματς για γερά νεύρα που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Οι δύο ομάδες του Βόλου διασταυρώνουν τα ξίφη τους την επόμενη αγωνιστική (22/4) στο Βάκης Παρασκευόπουλος για την 2η αγωνιστική.

Ολυμπιακός Β.-ΑΟ Καλαμπάκας 75-53
Μόνο για ένα δεκάλεπτο “ένιωσε” την Καλαμπάκα ο Ολυμπιακός καθώς από την 2η περίοδο επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του κι έφτασε σε μία εύκολη νίκη. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν κάπως νευρικά με αποτέλεσμα η ομάδα της Καλαμπάκας να το εκμεταλλευτεί και να μείνει κοντά στον Ολυμπιακό στην 1η περίοδο, το τέλος της οποίας βρήκε τους ερυθρόλευκους μπροστά με 18-14. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές πίεσε πολύ στην άμυνα επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν μόλις 6 πόντους πηγαίνοντας στο ημίχρονο με την διαφορά στο +13 (33-20). Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και την διαφορά τους σε διψήφια επίπεδα με το σκορ στο 30’ να είναι στο 49-36. Στην τελευταία περίοδο η άμυνα των ερυθρόλευκων ήταν και πάλι εξαιρετική επιτρέποντάς τους να φτάσουν τη διαφορά στους 20 πόντους, φτάνοντας τελικά εύκολα στο ροζ φύλλο με σκορ 75-53.

Δεκάλεπτα: 18-14, 33-20, 49-36, 75-53

Ολυμπιακός Β. (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 15 (4), Τζήμας, Παπούλιας 18 (1), Ιλτσογλου 9 (1), Μπόγδανος 19, Γαβρινιώτης, Καραθάνος, Σκαμάγκας, Αναστασόπουλος, Λουλούδης 3, Παρασκευάς 11

ΑΟ Καλαμπάκας (Κωνσταντινίδης): Παπανδρέου, Μπαλωμένος 2, Ούτος, Σπανός 2, Ρέπας, Καλούδας, Μάρκος, Τσιλούλης 2, Βλάχος 14 (2), Καλιάρας 21, Γκαντιάς 12 (3)

ΓΣ Αμπελώνα-ΓΣ Βόλου 62-64
Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στη Λάρισα με τον Γυμναστικό να… αποδρά μ’ ένα μεγάλο διπλό με σκορ 64-62. Στο 1ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεσή τους διασπώντας με ευκολία την πίεση του Αμπελώνα, με την περίοδο να κλείνει στο 19-23. Στη 2η περίοδο οι ασπρόμαυροι γύρισαν τη δική τους άμυνα σε ζώνη κάτι που λειτούργησε άψογα με την βολιώτικη ομάδα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με διψήφιο προβάδισμα (27-39). Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Παίζοντας δυνατή και σκληρή άμυνα κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του ματς και να ανατρέψουν της εις βάρος τους κατάσταση, παίρνοντας μάλιστα και προβάδισμα στο σκορ (51-50) με το τέλος της περιόδου. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μία πραγματική μάχη. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο 1.30’, με τους γηπεδούχους σ’ εκείνο το σημείο να έχουν προβάδισμα 3 πόντων (62-59) και με τον Γυμναστικό να κάνει ένα σερί 5-0 (όλοι οι πόντοι από την γραμμή των ελευθέρων βολών) και να φεύγει τελικά με το διπλό από τη Λάρισα με σκορ 62-64.

Δεκάλεπτα: 19-23, 27-39, 51-50, 62-64

ΓΣ Αμπελώνα (Γιαννόπουλος): Καρπούζας 11, Μπαμπανάτσας, Γκανέτσας 5 (1), Μπιζιάκης, Κυριακόπουλος 13, Κοτσώνας 16, Τσακνάκης 8 (2), Βλησσαρούλης 3 (1), Πεκούσης 6 (2)

ΓΣ Βόλου (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 13, Καλογερόπουλος 4, Σταθούρος, Ζήσης 3 (1), Μούτσιος, Χρηστομάνος 7, Παυλόπουλος, Τσίρος 15, Σιδερής, Κουρουπάκης, Παλάσκας 2, Ζαρογιάννης 20