«Μακεδονομάχοι» ο Τσώλης και η παρέα του

μακεδονομάχοι-ο-τσώλης-και-η-παρέα-τ-148581

Δεν συνάντησε δυσκολίες η Νίκη Βόλου κόντρα στον Ιωνικό και έφυγε μ’ ένα άνετο διπλό από τη Θεσσαλονίκη. Οι κυανόλευκοι έκλεισαν με νίκη τον πρώτο γύρο και ανέκαμψαν άμεσα μετά την εντός έδρας ήττα από τον Πρωτέα Γρεβενών παραμένοντας στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Ο Τσώλης με 29 πόντους, σκοράροντας 6 φορές έξω από τη γραμμή του τριπόντου, και ο Κουτίνας με 25 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους κυανόλευκους. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα θα ταξιδέψει εκ νέου στη συμπρωτεύουσα για το παιχνίδι με το Ζέφυρο.

Ιωνικός-Νίκη Βόλου 61-81
Στην 1η περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να χτίζουν μία μικρή διαφορά με το τέλος του δεκαλέπτου να τους βρίσκει με προβάδισμα 4 πόντων (15-19). Η 2η περίοδος κύλησε στο ίδιο τέμπο με τους κυανόλευκους να συντηρούν την μικρή υπέρ τους διαφορά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-42. Στο 3ο δεκάλεπτο η Νίκη Βόλου ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι με το επιμέρους 10-26 που έτρεξε στην περίοδο με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +22 (46-68) στο 30’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν με άνεση τη μεγάλη διαφορά που είχαν και να φτάνουν στο άνετο 61-81 στο τέλος της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 15-19, 36-42, 46-68, 61-81

ΙΩΝΙΚΟΣ (Πετρόπουλος):Μητακίδης 10, Ιγγλέζος, Γεωργιάδης 10, Κουτε 9(1), Μαδέμλης 8, Χαρίστος, Γιαννουλής 5, Σιδηροηλιάς 2, Παουλεάνου 6(1), Αναστασιάδης, Αντωνιάδης, Βαρύτης 11(1)

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Παπαζήτησης 2, Γεωργίου 4 (1), Κουτίνας 25 (3), Τσαβές 4, Τσώλης 29 (6), Παπακώστας 17, Λωρίτσης, Καφάσης, Διγενής, Αναγνωστόπουλος