Μεγάλη νίκη-παραμονή για τον Ολυμπιακό Βόλου

μεγάλη-νίκη-παραμονή-για-τον-ολυμπιακ-148591

Ο Ολυμπιακός Βόλου πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην Α1 εθνική κατηγορία γυναικών. Οι ερυθρόλευκες παραλίγο να πάρουν και τη διαφορά από την ομάδα του Παναθλητικού, καθώς είχαν ηττηθεί επίσης με τρεις πόντους στη Θεσσαλονίκη. Τα κορίτσια του Ολυμπιακού κρατάνε τη μεγάλη νίκη και θέλουν να συνεχίσουν νικηφόρα στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό την επόμενη αγωνιστική.

Ολυμπιακός Β.-Παναθλητικός 76-73
Οι ερυθρόλευκες ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην επίθεση με τον Παναθλητικό να ακολουθεί όμως, με αποτέλεσμα να μένει κοντά στο σκορ με την 1η περίοδο να κλείνει στο 21-18. Στο 2ο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκες έσφιξαν την άμυνά τους και κατάφεραν να ακουμπήσουν διψήφια διαφορά με το ημίχρονο να τις βρίσκει μπροστά στο σκορ με 41-32. Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενες ανέβασαν και πάλι ρυθμούς και μείωσαν τη διαφορά με τον Ολυμπιακό όμως, να διατηρεί το προβάδισμα και να έχει ένα +4 (56-52) στο 30’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους δύο αντιπάλους να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο Παναθλητικός πήρε προβάδισμα δύο πόντων προς το τέλος με την Ταντουρόφσκα να ευστοχεί σε τρία πολύ μεγάλα τρίποντα στα τελευταία λεπτά και να σφραγίζει τη μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού Βόλου με τελικό σκορ 76-73. Η Γουίλιαμς με 23 πόντους και 20 ριμπο, η Ταντουρόφσκα με 19 και η Αντριους με 12 οδήγησαν επιθετικά τις ερυθρόλευκες οι οποίες έχασαν πολύ νωρίς τη Σουλτάνη με πρόβλημα τραυματισμού.

Δεκάλεπτα: 21-28, 41-32, 56-52, 76-73
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μπορίνος): Κυριατζίδου 7 (1), Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου 7, Ταντουρόφσκα 19 (5), Σουλτάνη, Αγαγιώτου, Αντριους 12, Ζέρβα 3, Ζήτη, Γουίλιαμς 23, Κωτούλα, Δεληγιάννη 5
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Καφαντάρη): Χαριστανίδου 17, Κιλαζίδου 5 (1), Κυρατζή 11 (2), Σ.υρα 6, Νάστου 7 (1), Χέμπεν 3, Γκλεζάκη 9, Ρις 15