Εντός έδρας ήττα για τη Νίκη Βόλου με 74-68 από τον Πρωτέα Γρεβενών

εντός-έδρας-ήττα-για-τη-νίκη-βόλου-με-74-68-α-160619

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Ακόμη μία εντός έδρας ήττα γνώρισαν οι κυανόλευκοι αυτή την φορά από τον Πρωτέα Γρεβενών κι έμειναν λίγο πίσω στη μάχη της κορυφής. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης από τη 2η περίοδο και δεν έχασαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος το οποίο τους βρήκε νικητές με 74-68. Άπαντες πλέον στη Νίκη Βόλου στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο επόμενο, εκτός έδρας ματς, με τον Ιωνικό.

Νίκη Βόλου-Πρωτέας Γρεβενών 68-74
Στην 1η περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μία μικρή διαφορά και να την κρατάνε ως το τέλος του δεκαλέπτου (12-15). Στη 2η περίοδο η Νίκη δεν μπόρεσε να περιορίσει τον επιθετικό ρυθμό των φιλοξενούμενων οι οποίοι σκόραραν 24 πόντους με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με διψήφια διαφορά (28-39). Το 3ο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό με τον Πρωτέα να διατηρεί τη διαφορά κοντά, ή και πάνω, από τους 10 πόντους με το σκορ στο 30’ να είναι 47-58. Στην τελευταία περίοδο οι κυανόλευκοι προσπάθησαν για την ανατροπή όμως δεν κατάφεραν παρά μόνο να μειώσουν τη διαφορά με τον Πρωτέα να φεύγει νικητής από το κλειστό της Ν. Ιωνίας με σκορ 68-74. Τσώλης, Παπακώστας και Κουτίνας ήταν για ακόμη μία φορά οι πρώτοι σκόρερ της Νίκης η οποία κοιτάζει τώρα την εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Ιωνικό την ερχόμενη αγωνιστική.

Δυναμικό παρών του κόσμου

Δυναμική ήταν η παρουσία του κόσμου, που βρέθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Ν. Ιωνίας, ενώ τον αγώνα παρακολούθησαν και παιδιά από την παιδική κερκίδα που έχει καθιερώσει η Διοικούσα Επιτροπή του τμήματος στο Κλειστό Γυμναστήριο της Ν. Ιωνίας.

Η Διοικούσα Επιτροπή του μπάσκετ, με ανακοίνωση της ευχαριστεί τους φιλάθλους και τον κόσμο για τη στήριξη, την παρουσία του και τον παλμό που έδωσε και πιστεύει ότι θα συνεχίσει να είναι δυναμική και στα υπόλοιπα παιχνίδια.

Δεκάλεπτα: 12-15, 28-39, 47-58, 68-74

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας):Διγενής 2, Γεωργίου 7, Αναγνωστόπουλος 2, Καφάσης, Κουτίνας 15, Τσαβές 2, Τσώλης 19 (3), Βλήτσιος 2, Παπακώστας 17, Τοκατλίδης 2

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Μουρουζίδης): Μαρκόπουλος 7(1), Τζήμου 9(1), Τακίδης, Μιχαηλίδης 16 (5), Γραβάς, Ρίγκος 6, Κλωναράς 6, Κόττας 12, Μπόζιαρης 3 (1), Καλογεράτος 15 (2)