Κακή εμφάνιση και ήττα για τον Ολυμπιακό με 85-64 από τον Πρωτέα Βούλας

κακή-εμφάνιση-και-ήττα-για-τον-ολυμπια-160643

Δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικά τα κορίτσια του Ολυμπιακού Βόλου στο ματς απέναντι στον Πρωτέα Βούλας και ηττήθηκαν με το βαρύ 85-64 στο ΕΑΚ. Ο πρώτος γύρος ολοκληρώθηκε με τις ερυθρόλευκες να έχουν πετύχει μόλις μία νίκη, αυτή κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ολυμπιακός Β.-Πρωτέας Βούλας 64-85
Οι φιλοξενούμενες πήραν από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης και με εξαιρετική ευστοχία από το τρίποντο έκλεισαν την 1η περίοδο προηγούμενες με 15-27. Το 2ο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο με τον Πρωτέα να διατηρεί στο μεγαλύτερο διάστημα διψήφια διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-42. Στο 3ο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκες δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Πρωτέα, ο οποίος ανέβασε κι άλλο την απόδοσή του, με το σκορ να ξεφεύγει και στο 30’ με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με +26 (44-70) τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική με τον Ολυμπιακό Βόλου να γνωρίζει τελικά την ήττα με σκορ 64-85. Επόμενο παιχνίδι για τις ερυθρόλευκες είναι αυτό κόντρα στον Παναθλητικό και πάλι εντός έδρας.

Δεκάλεπτα: 15-27, 30-42, 44-70, 64-85

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μπορίνος): Κυριατζίδου 7 (1), Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου 2, Ταντουρόφσκα 7 (1), Σουλτάνη 19, Τότση, Άντριους 7, Ζέρβα 11, Ζήτη, Ουίλιαμς 7, Κωτούλα, Δεληγιάννη 4
ΠΡΩΤΕΑΣ: Καρλάφτη 6, Τσιχλάκη, Κίτσιου 2, Γκόβαν 13 (1), Κολάτου 5 (1), Καμπουράκη 10 (2), Χατζηβασιλείου 8 (2), Τζόουνς 21, Μιλονάκη 2, Χατζηγιακουμή 18 (6), Αναστασοπούλου Μ, Αναστασοπούλου Χ.