Μία καταστροφική 3η περίοδος της στέρησε τη νίκη στη Βέροια

μία-καταστροφική-3η-περίοδος-της-στέρη-200836

Μία πολύ κακή περίοδος στάθηκε αρκετή για να αφήσει εκτός διεκδίκησης της νίκης τους κυανόλευκους στο παιχνίδι με τον Φίλιππο στη Βέροια. Τώρα για τη Νίκη Βόλου ακολουθεί ακόμη ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με τον Φαίακα Κέρκυρας στο κλειστό της Ν. Ιωνίας.

Φίλιππος Βέροιας-Νίκη Βόλου 91-67

Οι ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα τον αγώνα χωρίς κάποια από τις δύο να μπορεί να φτιάξει μία διαφορά και να ξεφύγει, με την 1η περίοδο να κλείνει με τους κυανόλευκους να έχουν την ελάχιστη δυνατή διαφορά υπέρ τους (18-19). Στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με τους γηπεδούχους να παίρνουν μία μικρή διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους στο 42-37. Η καταστροφή για τους κυανόλευκους ήρθε στην 3η περίοδο. Η Νίκη δεν ήταν καθόλου καλή σ’ αυτό το διάστημα ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση. Με τον Φίλιππο να κάνει ένα επιμέρους σκορ 26-10 στο δεκάλεπτο και να ξεφεύγει, στο 30’, με 21 πόντους (68-47) δείχνοντας να καθαρίζει το παιχνίδι. Στην τελευταία περίοδο δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι με τη Νίκη να γνωρίζει τελικά βαριά ήττα με 91-67. Στο στρατόπεδο των κυανόλευκων στρέφουν πλέον την προσοχή τους στο πολύ δύσκολο, και πολύ κομβικό όπως ήρθαν τα πράγματα, εντός έδρας ματς με τον Φαίακα.
Δεκάλεπτα:
18-19, 42-37, 68-47, 91-67

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Μόρας, Τόκας Π, Τόκας Α., Βάλλιος5, Τσιακλάγκανος 14 (3), Μαρκόπουλος, Καβαργύρης , Κοθράς 27 (4), Παραπούρας 19 (4), Σουτζόπουλος 22 (2), Καντάρκος 4
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Τοκατλίδης 2, Παπακώστας 7, Τσώλης 8 (2), Βλήτσιος 2, Κουτίνας 21 (4), Αναγνωστόπουλος 5 (1), Διγενής, Τσαβές 4, Γεωργίου 16 (3), Παπαζήσης 2, Καφάσης, Λωρίτης