Δε μπόρεσε να αποφύγει την ήττα ο Ολυμπιακός Βόλου

δε-μπόρεσε-να-αποφύγει-την-ήττα-ο-ολυμπ-200861

Δύσκολη αποστολή αποδείχθηκε για τα κορίτσια του Ολυμπιακού η εκτός έδρας αναμέτρηση με την Δάφνη Αγ. Δημητρίου. Οι γηπεδούχες ήταν καλύτερες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τις ερυθρόλευκες να κάνουν ακόμα μία ήττα και να παραμένουν χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Ολυμπιακός Β. 77-62
Οι γηπεδούχες μπήκαν από την αρχή καλύτερα στο ματς και επέβαλλαν τον ρυθμό τους. Πολύ γρήγορα ξέφυγαν με διαφορά 10 πόντων κλείνοντας το 1ο δεκάλεπτο προηγούμενες με 21-11. Οι ερυθρόλευκες προσπαθούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων χωρίς να μπορούν να περιορίσουν όμως την επιθετική λειτουργία του αντιπάλου τους με το σκορ στο ημίχρονο να είναι στο 40-27. Η διαφορά συνέχισε να αναβαίνει στην 3η περίοδο με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να βρει ρυθμό και να απειλήσει την αθηναϊκή ομάδα με το σκορ στο 30’ να είναι 64-49. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική με την Δάφνη να φτάνει τελικά στη νίκη με 77-62. Γι ακόμη ένα παιχνίδι η Άντριους ήταν συγκλονιστική σημειώνοντας 27 πόντους με την Ταντουρόφσκα να συμπληρώνει άλλους 14.

Δεκάλεπτα: 21-11, 40-27, 64-49, 77-62

ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Σαββάδης): Μούλη 4, Αλεξανδρή 3 (1) Μανώλη 9 (1) , Καλαμπάκου 4, Γιαμπάνη 13 (1) Ντίετρικ 15, Πατεράκη 18 (2), Ροσέλ 11 (1), Γιαννέλη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης):Κυριατζίδου 4, Ταντουρόφσκα 14(2) , Σουλτάνη 3, Αντριους 27 (1), Ζέρβα 1, Φέρμπανκς 6, Δεληγιάννη 4 , Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου, Τότση, Ζήτη, Κωτούλα