Πάλεψαν… αλλά δεν τα κατάφεραν

πάλεψαν-αλλά-δεν-τα-κατάφεραν-210361

Για τρία δεκάλεπτα πάλεψαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού Βόλου απέναντι στην πολύ δυνατή ομάδα του Φάρου, αλλά στο τέλος δεν άντεξαν και γνώρισαν ακόμη μία ήττα με 86-72.

Ολυμπιακός Β.-Φάρος Κερατσινίου 72-86
Στο 1ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες με εξαιρετική επιθετική λειτουργία έφτιαξαν μία μικρή διαφορά, με τις ερυθρόλευκες να ακολουθούν και να μην αφήνουν την αντίπαλη ομάδα να ξεφύγει. Η περίοδος τελείωσε στο 25-29. Στο 2ο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Φάρο να προηγείται με πολύ μικρές διαφορές. Η κόρνα λήξης του ημιχρόνου βρήκε τις φιλοξενούμενες να είναι μπροστά με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (42-43). Στην 3η περίοδο ο Φάρος μεγάλωσε λίγο το προβάδισμά του διατηρώντας μία διαφορά 5-7 πόντων με το σκορ στο 30’ να είναι 59-64. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκες δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της αθηναϊκής ομάδας, η οποία με ένα επιμέρους 13-22 στην περίοδο έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 72-86. Η Αντριους γι ακόμη μία φορά οδήγησε επιθετικά τον Ολυμπιακό με 22 πόντους, με την Ταντουρόφσκα να προσθέτει 16, την Φέρμπανκς 12, ενώ η Σουλτάνη είχε 10. Επόμενο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό Βόλου θα είναι η εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου.

Δεκάλεπτα: 25-29, 42-43, 59-64, 72-86

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 6(2), Γαλιατσάτου 1, Ταντουρόφσκα 16(3), Σουλτάνη 10, Αντριους 22, Διαμαντοπούλου 2, Ζήτη 3(1), Φέρμπανκς 12, Κωτούλα, Δεληγιάννη
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Λειβάδης): Γκρίτζα 2, Καλογήρου 2, Γούναρη, Παπαμιχαήλ 20, Μαγκλάρα 8, Κεχαγιά 16 (2), Διέλα 2, Τζόνσον 19, Αλεξανδρίδου, Γουόλκερ 17