Μεγάλη νίκη για την ΑΕΒΔ, συνεχίζει αήττητος ο Ολυμπιακός Βόλου

μεγάλη-νίκη-για-την-αεβδ-συνεχίζει-αήτ-210394

Σημαντική νίκη κόντρα στον πολύ φορμαρισμένο Αλμυρό πέτυχε η ΑΕΒΔ με 78-70 ανεβαίνοντας ψηλά στη βαθμολογία. Ο Ολυμπιακός Βόλου συνεχίζει ακάθεκτος την αήττητη πορεία του καθώς είχε εύκολο έργο απέναντι στην Αγριά, όπως εύκολο έργο είχε και ο Γυμναστικός στο παιχνίδι με τον Φοίβο.

Οι άνθρωποι του Ιωνα έχουν πολλά παράπονα από τους διαιτητές του αγώνα με τον Σπάρτακο, στον οποίο η βολιώτικη ομάδα έχασε με 60-53, ενώ η Ανάληψη δεν τα κατάφερε στη Λάρισα κόντρα στον Κεραυνό.

ΑΕΒΔ-ΓΣ Αλμυρού 78-70
Στην τελευταία περίοδο κρίθηκαν όλα στην αναμέτρηση της ΑΕΒΔ με τον Αλμυρό, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με τους πορτοκαλί να έχουν μία μικρή διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (19-16). Στη 2η περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να φτιάξει μια διαφορά και να ξεφύγει με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με το σκορ στο 39-39. Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να χτίσουν ένα μικρό προβάδισμα το οποίο και διατήρησαν μέχρι και το τέλος της περιόδου (51-58). Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί. Κάνοντας ένα επιμέρους 27-12 στην 4η περίοδο έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 78-70, πιάνοντας τον Αλμυρό στη βαθμολογία.

Δεκάλεπτα: 19-16, 39-39, 51-58, 78-70

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 21(4), Χαρχαρής 5, Αναστασιάδης 11(3), Μαντζουράνης, Καρπέτης 2, Ντίκας 33, Κοντάκης 3(1), Τσινίκας , Λουκίδης 2, Νικολής, Βλάχος 1,Τσίγκος.

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 8(2), Καραγιώργος 38(4), Μαμούρας , Καλόγηρος, Συνάζος 10(2), Ράπτης 3(1), Χατζόπουλος 2, Θέος 3(1), Γώγουλας, Μυλωνάς , Βαλαμούτης

Ολυμπιακός Β.-Αγριά BC 96-42
Δεν δυσκολεύτηκε καθόλου ο Ολυμπιακός Βόλου στο παιχνίδι κόντρα στην ουραγό Αγριά και έφτασε στην 6η του νίκη σε ισάριθμους αγώνες, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν πάρει ακόμα ροζ φύλλο στη φετινή σεζόν. Από την 1η περίοδο ο Ολυμπιακός καθάρισε το παιχνίδι σημειώνοντας 34 πόντους, με το δεκάλεπτο να τελειώνει με 34-11. Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε κι άλλο με την κόρνα του ημιχρόνου να βρίσκει τους ερυθρόλευκους στο +27 (58-21). Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν έριξαν ρυθμούς, παρότι οι βασικοί παίκτες πήραν πολύτιμα λεπτά ξεκούραση, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 79-33. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό με τον Ολυμπιακό να παίρνει ακόμη μία νίκη για φέτος με 96-42.

Δεκάλεπτα: 34-11, 58-21, 79-33, 96-42

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας): Καραγεώργος 23(7), Παπούλιας 18(1), Ιλτσογλου 11(1), Μπόγδανος 13(1), Βλασταρίδης 3, Καραθάνος 4, Λουλούδης 6, Αναστασόπουλος 4, Σκαμάγκας 4, Παρασκευάς 10

ΑΓΡΙΑ BC (Κατσαλής): Καζεπίδης 7(1) Σκουμής 2, Καραμανλής 9(1), Ξυπνητός, Φιλίππου 2, Χρηστιάς, Κοψιαλής 12(1), Καλιντζέος 8, Μαστραφτσής 2

ΓΣ Βόλου-Φοίβος Γιαν. 102-75
Δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα ο Γυμναστικός απέναντι στην ομάδα του Φοίβου φτάνοντας στη νίκη με το ευρύ 102-75. Στην 1η περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ, ακολουθώντας τον Γυμναστικό ο οποίος έκλεισε το δεκάλεπτο στο +6 (26-20). Στη 2η περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλλο στροφές κι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα με το ημίχρονο να κλείνει στο 56-37. Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε μ’ ένα σερί 10-0 των γηπεδούχων το οποίο τελείωσε και το παιχνίδι, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 80-49. Η 4η περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Γυμναστικό να πιάνει… 100 και να φτάνει σε μία πολύ εύκολη νίκη με 102-75.

Δεκάλεπτα: 26-20, 56-37, 80-49, 102-75

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος – Ντάκης )Κωστούλας 14, Καλογερόπουλος 13 (1), Τάσος 2, Μούτσιος, Χριστομάνος 5 (1), Παυλόπουλος 19 (2), Τσίρος 17 (1), Σιδερής 5 (1), Κουρουπάκης 4, Παλάσκας 4, Ζαρογιάννης 19 (3)

ΦΟΙΒΟΣ ΓΙΑΝ. Καραγιάννης 2, Τουρναβίτης 14 (2), Μπούχρας, Φαρμάκης Β., Δραγατογιάννης 11, Κουρής 15 (1), Γουμενόπουλος 7 (1), Φαρμάκης Α. 5, Κρικώνης 15 (1), Καλτσούνας 6

Ιωνας-Σπάρτακος 53-60
Εντονα παράπονα από τη διαιτησία είχε η βολιώτικη ομάδα στην αναμέτρηση κόντρα στον Σπάρτακο στην οποία τελικά ηττήθηκε με 53-60. Οι δύο ομάδες άρχισαν ισορροπημένα το ματς με τους φιλοξενούμενους να φτιάχνουν και να κρατούν μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου μία μικρή διαφορά (13-16). Η εικόνα ήταν η ίδια και στην 2η περίοδο με τον Σπάρτακο να έχει ένα ισχνό προβάδισμα με τον Ιωνα, όμως, να μένει κοντά και να μην αφήνει τον αντίπαλο να ξεφύγει. Το ημίχρονο βρήκε τους λαρισαίους μπροστά με 28-32. Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά με το σκορ στο 30’ να είναι 39-53. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ιωνας προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι, χωρίς να καταφέρει να το κάνει με τον Σπάρτακο να φεύγει μ’ ένα σημαντικό διπλό από το Βόλο με τελικό αποτέλεσμα το 53-60.

Δεκάλεπτα: 13-16 28-32 39-53 53-60

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κουμπούνης 7(1), Φωτιάδης 4, Κέτουλας 1, Σοφιανίδης , Τεγος, Γεωργόπουλος 7(1), Τζικόπουλος, Μπεκρής 6, Βασιλείου, Ζερζης 7(1), Μαυροφώτης 8(2), Ευθυμίου 13

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Αράπκουλες, Αθανασόπουλος 8, Γκουλιάκος, Καλέτσιος , Μπουσκολίτης 4, Χαλκιάς, Τσιούλκας 18, Μπανιάς, Μπάρμπας 9(2), Ντόνας 6(1), Γκαγκανάσιος 7(1), Φαρμακάς 8

Κεραυνός Λ.-Ανάληψη 83-62
Μόνο για ένα δεκάλεπτο κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική η Ανάληψη στη Λάρισα στο ματς με τον τοπικό Κεραυνό και ηττήθηκε δίκαια με 83-62. Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά και για τους δύο με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται στην απόλυτη ισορροπία (13-13). Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους με το ημίχρονο να βρίσκει τον Κεραυνό στο +12 (39-27). Στο 2ο μέρος οι γηπεδούχοι αύξησαν ακόμα περισσότερο το προβάδισμά τους κι έφτασαν να προηγούνται στο 30’ με 65-45. Στην 4η περίοδο δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι με την Ανάληψη να μην μπορεί να πάρει κάτι θετικό από το παιχνίδι και να ηττάται με 83-62.

Δεκάλεπτα: 13-13, 39-27, 65-45, 83-62

ΚΕΡΑΥΝΟΣ Λ. (Ζαχαρέλης): Νταής 2, Καραβασώνης 19(5), Γοργόλης 6, Πάσχος 23(3), Πανάγος 12(2), Χαχόπουλος 11(3), Αγαπίου , Νασίκας 10, Χανέλι , Ζιαβλάκης

ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Ιλτσογλου Γ.13(2), Μανωλόπουλος , Κλείτσας, Γαλανάκης 5(1), Παπαϊωάννου 4, Συλεόπουλος 7(1), Ξύδης 8(1), Ευαγγελινός 7(1), Καλίκος 5, Τύμπας 7, Μωυσίδης 6, Κουτσονοβάκης