«Αυτοκτόνησε» από το σημείο των βολών, και έχασε για πρώτη φορά στην έδρα της η Νίκη Βόλου

αυτοκτόνησε-από-το-σημείο-των-βολών-218980

Κακή ήττα για τη Νίκη Βόλου, η πρώτη της εντός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα, κόντρα στους Ικαρους Τρικάλων με 78-72. Οι κυανόλευκοι δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των τρικαλινών, έχοντας τραγικό ποσοστό στις ελεύθερες βολές με 13/39, κάτι το οποίο τους στοίχησε την αναμέτρηση.

Την επόμενη αγωνιστική η Νίκη πρέπει να κάνει το ρεπό της, ενώ ακολουθούν αμέσως μετά δύο αναμετρήσεις με Φίλιππο Βέροιας και Φαίακα Κέρκυρας που αποτελούν, μαζί με τους κυανόλευκους, τις πιο δυνατές ομάδες του ομίλου.

Νίκη Βόλου-Ικαροι Τρικάλων 72-78
Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πολύ γρήγορα εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση, βρίσκοντας τρόπους να διασπάσουν την άμυνα της Νίκης με αποτέλεσμα να σκοράρουν 27 πόντους στην 1η περίοδο, την οποία και έκλεισαν με τη διαφορά στο +7 (20-27).

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι περιόρισαν κάπως την επιθετικότητα της ομάδας των τρικάλων, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να πάρουν το προβάδισμα με το ημίχρονο να βρίσκει τους Ικάρους μπροστά με 41-46.

Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε η εικόνα του ματς, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν νένα μικρό προβάδισμα, με τη Νίκη να μένει κοντά στο σκορ αλλά να είναι πολύ άστοχη από τη γραμμή των βολών. Το σκορ στο 30’ ήταν 61-68. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι άμυνες έσφιξαν πολύ με τις δύο ομάδες να μην εκτελούν σωστά στην επίθεση, ενώ η Νίκη συνέχιζε μα σπαταλά ελεύθερες βολές (συνολικά 13/39 σε όλο το παιχνίδι).

Το επιμέρους 11-10, αν και φτωχό, της περιόδου έφτανε στους Ικάρους για να γίνουν η πρώτη ομάδα που κερδίζει τους κυανόλευκους στην έδρας τους. Τελικό σκορ 72-78. Ο Παπακώστας με 17 πόντους μαζί με Τσώλη και Κουτίνα, που πέτυχαν από 16 οδήγησαν άλλη μία φορά επιθετικά τους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως, δεν μπόρεσαν να περιορίσουν καθόλου τον Γιώργο Φούντα ο οποίος σκόραρε 29 πόντους. Την επόμενη αγωνιστική η Νίκη Βόλου θα κάνει το ρεπό της.

Δεκάλεπτα: 20-27, 41-46, 61-68, 72-78
(Πρέκας-Τύμπας):Διγενής 5 (1), Στεργιούδης, Ρουσιώτης, Αναγνωστόπουλος 9 (1), Καφάσης 5 (1), Κουτίνας 16, Τσαβές 2, Βλήτσιος 2, Τσώλης 16 (2), Λωρίτης, Παπακώστας 17 (2), Πανιόπουλος
ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ
(Μητσιάδης): Κορδέας, Φούντας Φ. 11 (3), Στάνκοβιτς 5, Αργύρης Κ. 10 (2), Μέξης 2, Χατζής 2, Ντούρβας 1, Αγρύρης Σ. 16 (2), Φούντας Γ. 29 (3), Θεοδώρου