Ερυθρόλευκο το ντέρμπι, μόνος πρώτος ο Ολυμπιακός Βόλου

ερυθρόλευκο-το-ντέρμπι-μόνος-πρώτος-ο-227454

Νικητής στο βολιώτικο ντέρμπι αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε του Γυμναστικού εκτός έδρας με 77-66 κι έτσι έμεινε μόνος πρώτος, και αήττητος, στην βαθμολογία του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ΑΕΒΔ, η οποία ανάγκασε τον Σπάρτακο στην πρώτη του φετινή ήττα, με τους πορτοκαλί να κερδίζουν με 71-66. Ο ΓΣ Αλμυρού συνέχισε τις καλές εμφανίσεις, καθώς έφυγε με το διπλό από την έδρας της Ανάληψης, ενώ τέλος ο Ιωνας επικράτησε εύκολα της Αγριάς με 75-59.

ΓΣ Βόλου-Ολυμπιακός Β. 66-77
Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής ήταν ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος μετά και την ήττα του Σπάρτακου, απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής. Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και πήραν πολύ γρήγορα διψήφια διαφορά (2-12), με τον Γυμναστικό να αντιδρά, αλλά τους φιλοξενούμενους να κρατούν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του 1ου δεκαλέπτου (18-24). Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι παίζοντας καλύτερη άμυνα κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο και να προσπεράσουν κιόλας προς το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο τους βρήκε να προηγούνται με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (40-39). Στο πρώτο 5λεπτο της 3ης περιόδου ο Γυμναστικός διατηρούσε μία διαφορά της τάξης των 4-6 πόντων, με τον Ολυμπιακό να ανακτά, όμως, το προβάδισμα με το σκορ στο 30’ να είναι στο 53-60. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να συντηρούν ένα ελαφρύ προβάδισμα. Η υπόθεση νίκη ξεκαθάρισε όταν οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν ένα σερί 8-0, μετατρέποντας το 61-67 σε 61-75 με μόλις δύο λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Τελικά, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 66-77, κάνοντας το 4/4 αναγκάζοντας, παράλληλα, τους γηπεδούχους στην πρώτη τους ήττα.

Δεκάλεπτα: 18-24, 40-39, 53-60, 66-77

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 13 (2), Καλογερόπουλος 12 (2), Ζούρης, Ζήσης 12 (2), Σουλιώτης, Χρηστομάνος 5 (1), Παυλόπουλος, Τσίρος 7 (1), Σιδερής 2, Κουρουπάκης, Παλάσκας 2, Ζαρογιάννης 13 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας): Καραγεώργος 8 (1), Ιλτσογλου 9, Παπούλιας 21 (3), Αλεξίου 3 (1), Τζήμας, Μπόγδανος 19 (2), Λουλούδης 2, Ανασταστασόπουλος, Παρασκευάς 15.

Ανάληψη-ΓΣ Αλμυρού 57-62
Ακόμη μία νίκη για την ομάδα του ΓΣ Αλμυρού, η οποία με ανατροπή στην τελευταία περίοδο πήρε το ροζ φύλλο στην έδρα της Ανάληψης. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στην 1η περίοδο, παίζοντας καλύτερα και στις δύο άκρες του γηπέδου, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-17. Στη 2η περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, παγιώνοντας μία διαφορά 5-7 πόντων, με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με 38-32. Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά στο σουτ και κατάφεραν να μείνουν κοντά καθ’ όλη τη διάρκεια της περιόδου, με το σκορ στο τέλος της να είναι στο 53-50. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η ομάδα του Αλμυρού φάνηκε να έχει περισσότερη ενέργεια και καλύτερες επιλογές, πήρε το προβάδισμα και το κράτησε μέχρι και την κόρνα της λήξης. Το τελικό σκορ ήταν 57-62, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν ένα σημαντικό διπλό που τους ανεβάζει αρκετά στη βαθμολογία.

Δεκάλεπτα: 24-17, 38-32, 53-50, 57-62

ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Ιλτσογλου Γ. 9 (1), Κλείτσας, Παπαϊωάννου 4, Συλεόπουλος 4, Ξύδης 11 (1), Ευαγγελινός 9 (1), Τύμπας 10 (1), Κουτσονοβάκης, Μωυσίδης 2, Καλίκος 8.

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 5 (1), Καραγιώργος 23 (2), Μαμούρας, Καλόγηρος, Συνάζος 12 (3), Ράπτης 2, Ποζιόπουλος, Χατζόπουλος 1, Θέος 13, Γώγουλας, Μυλωνάς, Βαλαμούτης 6.

ΑΕΒΔ-Σπάρτακος 71-66
Μεγάλη εμφάνιση και νίκη για την ΑΕΒΔ με 71-66 απέναντι στον Σπάρτακο, με τους πορτοκαλί να υποχρεώνουν την λαρισαϊκή ομάδα στην πρώτη της ήττα για το φετινό πρωτάθλημα, με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του. Από το πρώτο λεπτό οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ χωρίς κανείς να μπορεί να ελέγξει το ρυθμό και να αποκτήσει κάποιο πλεονέκτημα, με τους γηπεδούχους να κρατούν μία μικρή διαφορά μέχρι και το τέλος της 1ης περιόδου (18-15). Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο 2ο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ και το ημίχρονο να τις βρίσκει στην απόλυτη ισορροπία (31-31). Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν ελαφρώς καλύτεροι στην 3η περίοδο και κατάφεραν να πάρουν μία μικρή διαφορά, με τους παίκτες της ΑΕΒΔ να μένουν εύκολα κοντά στον αντίπαλό τους, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 53-55. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι πορτοκαλί πήραν μία μικρή διαφορά και παραμένοντας ψύχραιμοι τη διατήρησαν μέχρι και το τέλος του αγώνα, καταφέρνοντας να πάρουν το ροζ φύλλο με σκορ 71-66 κόντρα σ’ έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, που ήταν μέχρι εκείνη τη στιγμή αήττητος.

Δεκάλεπτα: 18-15 , 31-31, 53-55, 71-66

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 10 (2), Χαρχαρής 3, Αυλογιάρης Σ, Καρπέτης 20 (2), Ντίκας 15, Κοντάκης 18 (3), Τσινίκας, Λουκίδης, Νικολής, Βλάχος 5(1), Τσίγκος, Μαντζουράνης.

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Μπουσκολίτης 14, Αθανασόπουλος 21, Καλέτσιος 3 (1), Ράπτης, Φαρμακάς, Γκαγκανάσιος 8, Τσιούλκας 12 (1), Μπανιάς, Μπάρμπας 2, Ντόνας 4, Χαλκιάς, Γκουλιάκος 2.

Ιωνας-Αγριά BC 76-59
Εύκολο απόγευμα είχε ο Ιωνας κόντρα στην Αγριά, επικρατώντας με 76-59. Οι γηπεδούχοι άρχισαν το ματς με εξαιρετική επιθετική λειτουργία, με τους παίκτες της Αγριάς να μην μπορούν να αντιδράσουν, με αποτέλεσμα η 1η περίοδος να κλείσει με το σκορ στο 27-15. Στο 2ο δεκάλεπτο η επίθεση του Ιωνα συνέχισε να κινείται σε υψηλούς ρυθμούς, με τη διαφορά να μένει σε διψήφια νούμερα και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους στο +13 (41-28). Στην 3η περίοδο το προβάδισμα των γηπεδούχων αυξήθηκε, με την Αγριά να μην μπορεί να ακολουθήσει ούτε να σταματήσει την επίθεση του Ιωνα, με το σκορ στ 30’ να είναι 64-45. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό, με την ομάδα του Αγη Τζούμα να ρίχνει ταχύτητα, αλλά ακόμα κι έτσι να φτάνει άνετα στην τελική επικράτηση με σκορ 76-59.

Δεκάλεπτα: 7-15, 41-28, 64-45, 76-59

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κουμπούνης 13 (3), Φωτιάδης 6 (2), Κέτουλας 14 (1), Σοφιανίδης, Τέγος, Γεωργόπουλος 7 (1), Τζικόπουλος 3 (1), Μπεκρής 11 (3), Βασιλείου 1, Ζέρζης 7 (1), Μαυροφώτης 14 (3), Γρίβας.

ΑΓΡΙΑ BC (Καμακάς): Καζεπίδης 5 (1), Τσιβγιούρας 2, Καραμανλής 24 (2), Ξυπνητός, Σκουμής, Διακομής, Κοψιαλής 13 (1), Θεοδώρου 5, Καλιντζέος 1, Παλάντζας 8, Μαστραφτσής, Μπιλαλής 1.