Ετρεχε με 100 η Νίκη Βόλου σκορπίζοντας την ΓΕ Αγρινίου

ετρεχε-με-100-η-νίκη-βόλου-σκορπίζοντας-τ-236190

Καμία δυσκολία δεν συνάντησε η Νίκη Βόλου απέναντι στην ομάδα της ΓΕ Αγρινίου την οποία κέρδισε με 100-72. Από την αρχή του παιχνιδιού οι παίκτες του Λάμπρου Πρέκα επέβαλλαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να πάρουν την τέταρτη νίκη τους στη φετινή σεζόν διατηρώντας, ταυτόχρονα, αλώβητη την έδρα τους όπου έχουν πλέον 3/3.

Νίκη Βόλου-ΓΕ Αγρινίου 100-72
Από τα πρώτα δευτερόλεπτα οι κυανόλευκοι ήταν καλύτεροι βρίσκοντας πολύ εύκολα τρόπους να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων. Η διαφορά πήρε διψήφια τιμή από πολύ νωρίς με την 1η περίοδο να κλείνει με 28-18. Στο 2ο δεκάλεπτο η Νίκη ανέβασε κι άλλο τον ρυθμό της και στις δύο άκρες του παρκέ, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στους αντιπάλους της να ελπίζουν για κάτι θετικό από το ημίχρονο, το οποίο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με +30 (59-29). Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε κάτι με τη Νίκη να διατηρεί τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους και να έχει τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού με το σκορ στο 30’ να είναι 86-52. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους κυανόλευκους να φτάνουν τους 100 πόντους και να παίρνουν πολύ άνετα το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 100-72.

Δεκάλεπτα: 28-18, 59-29, 86-52, 100-72

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Διγενής 9, Παπαζήσης 9 (1), Ρουσιώτης, Αναγνωστόπουλος 7 (1),Καφάσης 8, Κουτίνας 16 (2), Τσαβές 2, Βλήτσιος 2, Τσώλης 20 (1), Λωρίτης 3 (1), Παπακώστας 23 (3), Πανιόπουλος 1.

ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ(Φαράντος): Μπεκατώρος 5 (1), Αϋφαντόπουλος, Βακουφτσής 2, Σταμουλάκης 12, Λιοκαύτος 2, Μπαρούχας 21 (5), Χειμώνας, Τσώλος, Μπόσμος 8, Δάρλας 14 (4), Βασιλείου 8, Βούλγαρης.