Μεγάλη… Νίκη στην πρεμιέρα κέρδισε το Ζέφυρο με 83-70

μεγάλη-νίκη-στην-πρεμιέρα-κέρδισε-το-272489

Σ’ ένα ματς που τα είχε όλα, η Νίκη Βόλου, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, έκανε την ιδανική πρεμιέρα στην επιστροφή της στις εθνικές κατηγορίες, κερδίζοντας την ομάδα του Ζέφυρου με 83-70.

Νίκη Βόλου-Ζέφυρος ’02 83-70
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι όπως ακριβώς ήθελαν, με καλή πίεση στην άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκαν γρήγορα με 13-7 στο πρώτο 5λεπτο. Σ’ εκείνο το σημείο ο προπονητής των φιλοξενούμενων πήρε τάιμ-άουτ, το οποίο αφύπνισε τους παίκτες του, οι οποίοι αντέδρασαν κι έκλεισαν την 1η περίοδο προηγούμενοι με 16-21. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γεωργίου πήρε… πάνω του την επίθεση της Νίκης, η οποία ανέκτησε το προβάδισμα (29-28) με 6:30’ να μένουν για την ανάπαυλα. Οι κυανόλευκοι διατήρησαν μέχρι και την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου την μικρή διαφορά που έχτισαν, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-39.

Στην 3η περίοδο το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι. Δύο αντιαθλητικά φάουλ (το ένα αρκετά αυστηρό) που δόθηκαν στη Νίκη ήταν αρκετά για να… ανάψουν τα αίματα. Ο Ζέφυρος εκμεταλλεύθηκε τον στιγμιαίο εκνευρισμό των γηπεδούχων και πήρε αέρα 5 πόντων (49-54) στο 5λεπτο της περιόδου. Οι κυανόλευκοι ξαναβρήκαν τον εαυτό τους και κατόρθωσαν να περάσουν και πάλι μπροστά στο σκορ με λέι-απ από τον Γεωργίου (61-60) ακριβώς με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου έπειτα από καλή άμυνα του ίδιου και του Κουτίνα. Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικές και άστοχες, με τη Νίκη να κρατάει μία μικρή διαφορά της τάξεως των 3-5 πόντων (67-65 με 4:47’ για τη λήξη).

Ο Παπακώστας με τρίποντο έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στη Νίκη (70-67), ο ίδιος στη συνέχεια κέρδισε φάουλ ευστοχώντας, παράλληλα, και στην προσπάθειά του αστοχώντας όμως στη βολή με τον Τσώλη, μετά, να εκτελεί από την γραμμή των 6.75 τους φιλοξενούμενους, πετυχαίνοντας δύο πολύ μεγάλα σουτ που έδωσαν στους γηπεδούχους διψήφια διαφορά (78-67) με 1:33’ να απομένουν για την ολοκλήρωση τους αγώνα.

Στο τελευταίο λεπτό δεν άλλαξε τίποτα, με τη Νίκη Βόλου να επιστρέφει με επιτυχία στις εθνικές κατηγορίες με τελικό σκορ 83-70. Η διοικούσα επιτροπή μπάσκετ της Νίκης Βόλου βράβευσε, με τον αρχηγό της ομάδας Παναγιώτη Τσώλη, τον Γρηγόρη Μυστιλιάδη για την προσφορά του στην ομάδα τα χρόνια στα οποία αγωνίστηκε σε αυτή, ενώ στο γήπεδο βρέθηκαν παιδιά από την Κιβωτό του Κόσμου, τα οποία και παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

Δεκάλεπτα: 16-21, 42-39, 61-60, 83-70

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Αγάλου-Λωρίτης, Πασπαζήσης, Γεωργίου 18 (4), Αναγνωστόπουλος, Καφάσης 4, Κουτίνας 13 (4), Τσαβές 6, Βλήτσιος, Τσώλης 16 (3), Διγενής 3 (1), Παπακώστας 23 (1), Τοκατλίδης.

ΖΕΦΥΡΟΣ ’02 (Τσολάκης): Μυτιληναίος 5 (1), Φυλακτός 5 (1), Αλεξανδρίδης 8 (2), Ματενίδης 7, Ουρκέρογλου, Φαρμάκης, Καναράς, Μαυροματίδης 14, Τσιόγκας 11, Βασιλείου, Μυστιλιάδης 20 (4), Μάρκου.