Μεγάλη πρόκριση της Εθνικής

μεγάλη-πρόκριση-της-εθνικής-422002

Η Ελλάδα με μια ονειρεμένη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε τη Ρωσία με 62-58 σε αγώνα μπαράζ του Ευρωμπάσκετ Γυναικών και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη (22/6, 16:30) την Τουρκία. Κορυφαία της Εθνικής ήταν η Στέλλα Καλτσίδου, η οποία τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από την Ρωσία ξεχώρισε η Βαντέεβα, που έκανε νταμπλ νταμπλ με 18 πόντους και 21 ριμπάουντ.

H Εθνική ξεκίνησε «μουδιασμένα» τον αγώνα και με τη Ρωσία να κερδίζει την μάχη των ριμπάουντ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15-9 στο 7’. Η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά αντέδρασε και με ένα σερί 10-0, με την Μάλτση να πετυχαίνει δυο τρίποντα, πέρασε μπροστά με 15-19 (10΄). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ρωσία εκμεταλλευόμενη την αστοχία των Ελληνίδων, που χρειάστηκαν περίπου 5 λεπτά για να σκοράρουν, «έτρεξε» επιμέρους σκορ 19-7 και έκλεισε το ημίχρονο στο +4 (32-28).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική έκανε καταπληκτική εμφάνιση στην άμυνα, δεχόμενη μόλις 4 πόντους από τις Ρωσίδες. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Ελλάδα να πάρει μια διαφορά 14 πόντων (36-50 στο 30΄) και να βάλει τις βάσεις για μια μεγάλη νίκη-πρόκριση. Στην τελευταία περίοδο, μέχρι και 5 λεπτά πριν το τέλος, η Εθνική διατηρούσε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (40-56), αλλά η Ρωσία δεν παρέδωσε τα όπλα.

Με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να μειώσει στους 3 (56-59) 37 δεύτερα πριν την λήξη. Η Καλτσίδου όμως, μακράν η καλύτερη παίκτρια του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, πήρε πάνω της την τελευταία επίθεση της Ελλάδας και με ένα δύσκολο καλάθι «σφράγισε» την ιστορική πρόκριση της Εθνικής.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-28, 36-50, 58-62

ΡΩΣΙΑ: Ζέντικ 8 (1), Μπελιάκοβα 11, Βαντέεβα 18 (21 ριμπ.), Πρινς 3 (1), Κριίλοβα, Βιέρου, Τιχονένκο 2, Μπέγκλοβα 6 (2), Μάιγκα 10.

ΕΛΛΑΔΑ: Λύμουρα, Σπυριδοπούλου 8 (2), Μάλτση 15 (2 6 ριμπ.), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 3 (1), Κοσμά, Σπανού 8, Καλτσίδου 24 (2), Χριστινάκη, Φασούλα 2.