Βήμα ανόδου μέσω παράτασης για τη Νίκη Βόλου σε ματς θρίλερ

βήμα-ανόδου-μέσω-παράτασης-για-τη-νίκη-488849

Σε ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ, η Νίκη Βόλου κατόρθωσε να πάρει στην παράταση το δεύτερο ροζ φύλλο στο μίνι πρωτάθλημα για την άνοδο στις εθνικές κατηγορίες. Σ’ ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, οι παίκτες του Λάμπρου Πρέκα ήταν πολύ ψύχραιμοι στο κρίσιμο έξτρα πεντάλεπτο και έκαναν το 2/2, επικρατώντας τελικά των Ικάρων Τρικάλων με 76-75 (κ.δ. 67-67). Ο Μπόγδανος ξεχώρισε για τους κυανόλευκους, πετυχαίνοντας 31 πόντους με τον Παπούλια να προσθέτει άλλους 17.

Νίκη Βόλου-Ικαροι Τρικάλων 76-75 (κ.δ. 67-67)
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση, με τους φίλους της ομάδας να δίνουν βροντερό παρών και… φτερά στα πόδια των παικτών, οι κυανόλευκοι πήραν μία μικρή διαφορά την οποία συντήρησαν έως και το τέλος του 1ου δεκαλέπτου (19-15). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στη 2η περίοδο και βρίσκοντας εκπληκτικό ρυθμό στην επίθεση, κυρίως στα μακρινά σουτ, κατόρθωσαν να πάρουν το προβάδισμα και να πάνε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 34-41. Η Νίκη Βόλου βγήκε στο 3ο δεκάλεπτο αποφασισμένη να αυξήσει την πίεση στην άμυνα, πράγμα που κατάφερε και κατόρθωσε να χαλάσει και το μυαλό των τρικαλινών, οι οποίοι έψαχναν τρόπους για να σκοράρουν μόνο από την περιφέρεια, τις περισσότερες φορές με βεβιασμένες προσπάθειες. Οι γηπεδούχοι δέχθηκαν μόνο 8 πόντους σ’ αυτή την περίοδο, η οποία έκλεισε με τη διαφορά στο +7 (56-49). Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι συχνές μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα. Η Νίκη ήταν μπροστά με 67-65 στα τελευταία 30’’, με τους κυανόλευκους όμως να μην μπορούν να σκοράρουν. Οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν το ριμπάουντ και δοκίμασαν να φύγουν στο αιφνιδιασμό, με τον Τσώλη να τον σταματάει με έξυπνο φάουλ, καθώς η Νίκη δεν είχε συμπληρώσει ομαδικά. Οι Ικαροι έκαναν την επαναφορά από την πλάγια γραμμή στα 7’’, με τον Καλλιάρα να κάνει διείσδυση και να πετυχαίνει ένα δύσκολο καλάθι, κάνοντας το 67-67 με 1.5’’ ακόμη για το τέλος. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να εκτελέσουν μία τελευταία προσπάθεια και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Νίκη είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα με τον Μπόγδανο στα 45’’ να δίνει αέρα 3 πόντων με 1/2 βολές (75-72). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τρίποντο του Νικολούσιου, ισοφαρίζοντας σε 75-75. Ο Μπόγδανος κέρδισε στην επόμενη φάση τρεις βολές, καθώς του έγινε καθαρό φάουλ πάνω στην προσπάθειά του για σουτ τριών πόντων, ευστοχώντας όμως μόνο στη μία, με τους τρικαλινούς να κατεβάζουν το ριμπάουντ, με τον Αργύρη να μπλέκεται και να κάνει ένα… σκοτωμένο σουτ, με τη Νίκη να πανηγυρίζει έτσι τη δεύτερη επιτυχία της στα μπαράζ για την άνοδο στη Γ’ εθνική με τελικό σκορ το 76-75.

Δεκάλεπτα: 19-15, 34-41, 56-49, 67-67 (κ.α.), 76-75

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας-Τσιριγωτάκης): Τζίνης, Κοντογιάννης, Γεωργαντάς, Παπούλιας 17, Γιωτόπουλος 2, Μπόγδανος 31(1), Τσαβές 6, Βλήτσιος 7, Τσώλης 9 (1), Διγενής, Μαυροφώτης 4, Tοκατλίδης.
ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Σδράκας): Παπανδρέου 4, Φούντας 11 (3), Mέξης 8, Κολότσιος, Λιβιτσάνος 10 (2), Μπαρμπαρούσης, Τζιάννης, Αργύρης 10 (2), Μπαλωμένος, Καλλιάρας 19, Νικολούσιος 13 (3).

Δεν τα κατάφερε στους Σοφάδες

ο ΓΣ Βόλου

Αν και είχε το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο Γυμναστικός λύγισε στο τέλος στην έδρα των Σοφάδων και δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στα play-offs ανόδου. Επόμενο παιχνίδι αυτό με τους Ικαρους Τρικάλων στο «Βάκης Παρασκευόπουλος».

ΓΣ Σοφάδων-ΓΣ Βόλου 79-74
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση με πολύ καλή λειτουργία τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και κατάφεραν να πάρουν από την αρχή μία μικρή διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι και το τέλος της 1ης περιόδου, το οποίο τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 13-21. Στο 2ο δεκάλεπτο το σκηνικό ήταν το ίδιο, με τους ασπρόμαυρους να ελέγχουν τον ρυθμό και να διατηρούν ένα προβάδισμα της τάξης των 6-8 πόντων. Η κόρνα της λήξης του ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +7 (37-44). Το 3ο δεκάλεπτο φάνηκε ότι θα κυλήσει κι αυτό στο ίδιο μοτίβο, με τον Γυμναστικό να κρατάει σταθερά το προβάδισμα και να φτάνει τη διαφορά μέχρι και στο +13 (46-59) λίγα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Οι γηπεδούχοι, όμως, βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν και κάνοντας ένα σερί 10-0 έφτασαν στο -3 (56-59), ακριβώς με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου. Παρά τη γρήγορη μείωση της διαφοράς οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν το προβάδισμα στην 4η περίοδο, έστω και με μικρές διαφορές, και φαινόταν πως θα μπορέσουν να πάρουν το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους όμως να ισοφαρίζουν και 1’ ακριβώς πριν τη λήξη να παίρνουν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ (76-73) με τρίποντο του Μανόπουλου. Η ομάδα των Σοφάδων κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος κι έφτασε τελικά στη νίκη με 79-74.

Δεκάλεπτα: 13-21, 37-44, 56-59, 79-74

ΓΣ ΣΟΦΑΔΩΝ (Κομποδιέτας) : Παππάς, Τούλιας, Ζιάκας, Παπαδημητρίου 6, Δαουλάρης, Ασημακόπουλος 10 (2), Ζωιτσάκος 22 (2), Μανόπουλος 8 (2), Τσιαμούρας 14 (1), Δίκαρος 10, Κόγιας 9.

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Ντάκης, Καλογερόπουλος 3, Τσαπραίλης 6, Ζήσης 13 (1), Τάσος, Παυλόπουλος 15 (2), Τσίρος 15 (1), Σιδερής, Κουρουπάκης, Ζαρογιάννης 22.