Η Νίκη Βόλου στα μπαράζ

η-νίκη-βόλου-στα-μπαράζ-525525

Η Νίκη Βόλου εξασφάλισε τη θέση της στην προνομιούχο δυάδα που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου και το δεύτερο εισιτήριο θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική, με τον ΓΣ Βόλου να κρατάει την τύχη στα χέρια του, καθώς με νίκη κόντρα στους κυανόλευκους στη Ν. Ιωνία θα είναι αυτός στα μπαράζ.

Οσον αφορά τον… αναγεννημένο Ολυμπιακό Βόλου θα περιμένει ήττα του Γυμναστικού για να περάσει αυτός ως δεύτερος, καθώς υπερέχει στη μεταξύ τους ισοβαθμία, με την προϋπόθεση φυσικά οι ερυθρόλευκοι να επικρατήσουν των Νέων Αθλητών.

Επίσης, στην τελευταία αγωνιστική θα κριθεί κι η τύχη της ομάδας των Νέων Αθλητών οι οποίοι θα περιμένουν τη νίκη του Αλμυρού κόντρα στο Δίλοφο, έτσι ώστε, ακόμα και σε περίπτωση ήττας από τον Ολυμπιακό Βόλου, να τους δοθεί η δυνατότητα, τερματίζοντας στην προτελευταία θέση, να παίξουν την παραμονή τους στην κατηγορία σε παιχνίδι μπαράζ. Με το διπλό κόντρα στην Ανάληψη, ο Αλμυρός εξασφάλισε την παραμονή του στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ.

ΓΣ Βόλου-Ιωνας 79-67

Ακόμα ένα ροζ φύλλο για την ομάδα των Κοσμάτου – Ντάκη, με τον Ιωνα να είναι πολύ ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο, με τους γηπεδούχους όμως, να ανεβάζουν στροφές στο δεύτερο μέρος και να φτάνουν σε μία σχετικά εύκολη νίκη. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, με τον Γυμναστικό να έχει ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος της 1ης περιόδου (21-18). Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το 2ο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν μία μικρή υπέρ τους διαφορά, με το ημίχρονο να τους βρίσκει προηγούμενους με 39-36. Στην 3η περίοδο οι ασπρόμαυροι πήραν για τα καλά τον έλεγχο της αναμέτρησης, έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους, με το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι 63-48. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι απλά συντήρησαν τη μεγάλη διαφορά που έχτισαν και έφτασαν στην τελική επικράτηση με σκορ 79-67.

Δεκάλεπτα: 21-18, 39-36, 63-48, 79-67

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος- Ντάκης): Κωστούλας 18 (3), Καλογερόπουλος 27, Τσαπραΐλης 4, Ντάκης, Ζούρης, Χρηστομάνος, Παυλόπουλος 8 (1), Τσίρος 5 (1), Σιδέρης 2, Κουρουπάκης, Τάσος, Ζαρογιάννης 15.

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Φαρμάκης, Κ. Φωτιάδης 7 (1), Τέγος, Τσαρούχας 7 (1), Ροδολάκης 5, Φ. Φωτιάδης 10, Τζικόπουλος 8 (2), Ζέρζης, Γεωργόπουλος 8 (1) Κυρτσόγλου, Ευθυμίου 16 (1), Βασιλείου 5.

Δίλοφο-Νίκη Βόλου 45-98

Παιχνίδι που δεν σηκώνει και πολύ κριτική έγινε ανάμεσα σε Δίλοφο και Νίκη Βόλου, με τους κυανόλευκους να κάνουν ό,τι θέλουν από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό και να φτάνουν σε μία πολύ άνετη επικράτηση με 53 πόντους διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή με διάθεση να τελειώσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη και πήραν πολύ γρήγορα διψήφια διαφορά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-29. Στη 2η περίοδο οι κυανόλευκοι συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, με τη διαφορά να φτάνει και να ξεπερνά τους 20 πόντους και το ημίχρονο να βρίσκει τη Νίκη Βόλου στο +26 (35-61). Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στο 2ο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν την 3η περίοδο μπροστά στο σκορ με 42-79 και τέλος, να φτάνουν πολύ εύκολα στο ευρύ και επιβλητικό 45-98. Πέντε παίκτες της Νίκης ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Παπούλια (20 πόντοι) και Μπόγδανο (19 πόντοι) να είναι οι πρώτοι σκόρερ.

Δεκάλεπτα: 19-29, 35-61, 42-79, 45-98

ΔΙΛΟΦΟ: Τσίχτης 2, Παπατζέλος, Φρέντι, Καρδάρας, Καλόγηρος 9, Ακριβός 2, Σακκελάρης 7 (1), Σπανός 9 (1), Μαργαρίτης, Παναγιώτου, Μπακούγιας 2, Μανώλας 14 (3).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Τζίνης 10, Κοντογιάννης 2, Γεωργαντάς 2, Παπούλιας 20, Γιωτόπουλος 6, Μπόγδανος 19 (3), Τσαβές 4, Βλήτσιος 4, Τσώλης 11 (2), Διγενής 10 (2), Μαυροφώτης 8 (1), Τοκατλίδης 2.

ΑΕΒΔ-Ολυμπιακός Β. 44-89

Σε ακόμη μία εντυπωσιακή εμφάνιση και νίκη προχώρησε ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος, υπό την καθοδήγηση των Μπορίνου και Καπουρνιώτη στα τελευταία ματς, έχει αλλάξει πρόσωπο και συνεχίζει να ελπίζει για είσοδο στα μπαράζ ανόδου. Οι ερυθρόλευκοι δεν συνάντησαν την παραμικρή αντίσταση και πέρασαν πολύ εύκολα το εμπόδιο της ΑΕΒΔ, κερδίζοντας με 44-89 στο κλειστό της Ν. Ιωνίας. Από την αρχή ο Ολυμπιακός έδειξε πως ήθελε το παιχνίδι πιο πολύ και με εξαιρετική απόδοση και στις δύο άκρες του παρκέ έκλεισε την 1η περίοδο προηγούμενος με 13-28. Η διαφορά συνεχώς αυξανόταν στο 2ο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν επιβάλλει απόλυτα τον ρυθμό τους και το ημίχρονο να τους βρίσκει στο +24 (25-49). Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με τον Ολυμπιακό να είναι κυρίαρχος στον αγώνα με το σκορ στο 30’ να είναι 37-76. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική, με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν άνετα στο ροζ φύλλο με τελικό σκορ 44-89.

Δεκάλεπτα: 13-28, 25-49, 37-76, 44-89

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 6 (2), Τσίγκος, Αναστασιάδης 4, Καρπέτης 15 (2), Ιωαννίδης 3, Τζιοκάι, Ρόσσιος 8, Νίκολης, Τσαντός, Βλάχος, Αγκρής, Χαρχαρής 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μπορίνος-Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 15 (3), Θέος 2, Καφάσης 11 (2), Αλεξίου 8 (2), Γεωργίου 8 (2), Τσιαπράζης, Βλασταρίδης, Καραθάνος 2, Λουλούδης 9, Αναστασόπουλος 8, Σκαμάγκας 9 (3), Παρασκευάς 17 (1).

Ανάληψη-ΓΣ Αλμυρού 68-70

Θρίλερ αποδείχθηκε το παιχνίδι της Ανάληψης κόντρα στον Αλμυρό, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τελικά την πολυπόθητη νίκη, η οποία τους εξασφάλισε την παραμονή, με την Ανάληψη να χάνει στις λεπτομέρειες αγωνιζόμενη χωρίς τους Κοντάκη και Ιλτσογλου, οι οποίοι ήταν τραυματίες. Το 1ο δεκάλεπτο κύλησε στην πλήρη ισορροπία, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, χωρίς κάποια να μπορεί να χτίσει μία μικρή διαφορά, με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 16-16. Το ίδιο ισορροπημένη ήταν και η 2η περίοδος, με την Ανάληψη να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με μόλις 2 πόντους (37-35). Η εικόνα της αναμέτρησης δεν μεταλλάχθηκε ούτε στο 3ο δεκάλεπτο, με τους κυανέρυθρους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα και το σκορ στο 30’ να είναι στο 54-51. Η 4η περίοδος κυλούσε στο ίδιο τέμπο, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα μικρό σερί και να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ με 61-67 2’ πριν το τέλος του παιχνιδιού. Η Ανάληψη αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει στους 68 πόντους, με τον Χατζόπουλο να ευστοχεί σε 2 ελεύθερες βολές για τον Αλμυρό και να κάνει το 68-70 στα 9’’ πριν τη λήξη. Η Ανάληψη δεν μπόρεσε να κάνει κάτι στην τελευταία κατοχή κι έτσι ο Αλμυρός πήρε τη νίκη-παραμονή μέσα στο ΕΑΚ με 68-70.

Δεκάλεπτα: 16-16, 37-35, 54-51, 68-70

ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Κλείτσας 4, Γαλανάκης 3 (1), Κουτσονοβάκης 6, Συλεόπουλος 22 (1), Ευαγγελινός 15 (3), Μωυσίδης 18, Κωλέτσης.

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 3 (1), Καραγιώργος 35 (2), Θ. Μαμούρας, Π. Μαμούρας, Συνάζος 1, Παραλίκης 7 (1), Θέος 12, Χατζόπουλος 10 (2), Βαλαμούτης 2.

Ν.Α. Νίκης-Νίκαια 67-66

Πολύ σημαντική, νίκη η οποία τους κρατάει ζωντανούς στην υπόθεση της παραμονής στην Α1 ΕΣΚΑΘ πέτυχαν οι Νέοι Αθλητές, που κέρδισαν με 67-66 τη Νίκαια. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και πήραν μία μικρή διαφορά που διατήρησαν ως το τέλος της 1ης περιόδου (12-17). Στο 2ο δεκάλεπτο η Νίκαια συνέχισε να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα, κοντά στους 10 πόντους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 24-36. Η 3η περίοδος ήταν ανάλογη της 2ης, με τη Νίκαια να συντηρεί μία διψήφια διαφορά και το σκορ στο 30’ να είναι 46-57. Στο 4ο δεκάλεπτο οι κυανόλευκοι αντέδρασαν και άρχισαν να ροκανίζουν σιγά – σιγά τη διαφορά. Με το σκορ ισόπαλο στους 66 πόντους και με 15’’ να απομένουν για το τέλος, ο Ράπτης αστόχησε σε ζευγάρι ελευθέρων βολών. Ο ίδιος παίκτης όμως, κατάφερε να κλέψει την μπάλα στη συνέχεια της φάσης και να κερδίσει εκ νέου δικαίωμα για δύο βολές με 5’’ να μένουν στο ρολόι. Αυτή τη φορά η πρώτη βρήκε στόχο, η δεύτερη χάθηκε επίτηδες, με τη Νίκαια να μην προλαβαίνει να εκδηλώσει επίθεση, με τους Νέους Αθλητές να φτάνουν έτσι σε μία πολύ μεγάλη νίκη με τελικό αποτέλεσμα 67-66.

Δεκάλεπτα: 12-17, 24-36, 46-57, 67-66

Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Τύμπας-Μανωλόπουλος): Ρουσιώτης, Ράπτης 16 (1), Καζεπίδης 3, Σαπούνης, Πανιόπουλος 7 (1), Ανδρεόγλου, Σούλης 11 (3), Λουκίδης 9 (1), Νικόλοπουλος 9 (1), Λωρίτης 12.

ΝΙΚΑΙΑ (Πατάκης): Γίτσας, Αθανασόπουλος 11, Παρασκευόπουλος 12 (4), Κυριακόπουλος 11 (2), Μουστέλης 2, Γαλάνης 6, Τουρναβίτης, Σταυρόπουλος 8 (1), Ρούσσος 2, Μπλιάτζας 14 (1), Ζαβλιάκης.