Πρωταθλήτριες χειμώνα

πρωταθλήτριες-χειμώνα-597232

Χωρίς ήττα ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του Βόρειου Ομίλου της Α2 Μπάσκετ Γυναικών ο Ολυμπιακός Βόλου, επικρατώντας χθες και του Πιερικού Αρχέλαου με 53-51 στην Κατερίνη σε εξ’ αναβολής αγώνα, και αφού διατηρήθηκε αήττητος -και φυσικά πρώτος- στο πρωτάθλημα, κατέκτησε και τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

Ένα ημίχρονο κράτησε η αντίσταση των γηπεδούχων (28-30), καθώς στο δεύτερο μέρος οι ερυθρόλευκες ανέβασαν «στροφές», ξέφυγαν με 41-36 στο 30’ και κλείδωσαν την επικράτησή τους στην τέταρτη περίοδο, παρότι οι γηπεδούχες αποδείχθηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικές κρατώντας το παιχνίδι σε ρυθμό ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια. Ο Ολυμπιακός κέρδισε το ματς με καλάθι της Σουλτάνη ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη, ενώ στα 12’’ ο Πιερικός-Αρχέλαος είχε ισοφαρίσει σε 51-51 με βολές της Γκοτζαμάνη.

Δεκάλεπτα: 18-15, 28-30, 36-41, 51-53

Διαιτητές: Φούντζηλας-Σελεβός

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιρογιάννη): Πουρσανίδου, Ζουγκουρίδου 6(1), Φλώρου 10, Γκοτζαμάνη 9, Παπανικολάου 2, Μπαγκλαρίδου 5(1), Λεκάι, Κωτούλα 17(2), Δημητρίαδου 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Παγκαλίδου, Αγαγιώτη, Σουλτάνη 19, Τότσι, Χούτα, Ντελή, Ταντουρόφσκα 12(2), Δημητριάδου 10, Ζήτη 2, Ζέρβα 10, Νούλα, Κοτσιάφτη.