8/8 και συνεχίζει ακάθεκτος ο Ολυμπιακός

8-8-και-συνεχίζει-ακάθεκτος-ο-ολυμπιακός-633931

Δεν σταματάει πουθενά αυτός ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκες πέρασαν και από την Ξάνθη, αν και δυσκολεύτηκαν από την τοπική Ασπίδα στο πρώτο ημίχρονο, και συνεχίζουν να παραμένουν μόνες πρώτες και αήττητες στην κορυφή του Βόρειου ομίλου της Α2 Γυναικών. Σουλτάνη με 22 πόντους και Ταντουρόφσκα με 19 ήταν γι ακόμη μια φορά καθοριστικές, με την Παγκαλίδου να προσθέτει 12 πόντους, και οδήγησαν εκ του ασφαλούς τον Ολυμπιακό στο τελικό 63-42.

Ασπίς Ξάνθης-Ολυμπιακός Β. 42-63

Οι ερυθρόλευκες αντιμετώπισαν προβλήματα στην αρχή από την σκληρή άμυνα των γηπεδούχων, χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως κατάφεραν να σκοράρουν μόλις 6 πόντους στην 1η περίοδο η οποία βρήκε την ξανθιώτικη ομάδα μπροστά με 9-6. Το 2ο δεκάλεπτο εξελίχθηκε στην απόλυτη ισορροπία μεταξύ των δύο αντιπάλων. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει μία, έστω, μικρή διαφορά και συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το οποίο βρήκε τις ομάδες ισόπαλες στους 22 πόντους. Το δεύτερο μέρος ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκες βγήκαν αποφασισμένες από τα αποδυτήρια και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι. Με πολύ πίεση στην άμυνα και βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση έχτισαν μία διαφορά η οποία έφτασε, και ξεπέρασε, τους 10 πόντους με το σκορ στο 30’ να είναι στο 30-44. Σ’ αυτό το δεκάλεπτο την διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων έφτιαξαν τα πολύ… μεγάλα σουτ που έβαλαν οι Σουλτάνη και Ταντουρόφσκα δίνοντας σημαντικό προβάδισμα αλλά και το μομέντουμ του αγώνα στις ερυθρόλευκες. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι. Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά οι παίκτριες του Μιχάλη Καπουρνιώτη δεν τους έδωσαν δικαίωμα να πιστέψουν στην ανατροπή φτάνοντας εύκολα στο ροζ φύλλο με τελικό σκορ 42-63. Πλέον στον Ολυμπιακό στρέφουν την προσοχή τους στο δύσκολο επόμενο παιχνίδι με αντίπαλο τον πολύ δυνατό φέτος Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Δεκάλεπτα: 9-6, 22-22, 30-44, 42-63
ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Σ. Καραλίδου 5, Καρακώστα 2, Παπαχρυσοβέργη, Καραλή 2, Λαζαρίδου 2, Σαρβάνη 11 (3), Σουλιώτη 15 (1), Μαμαλίγκατζη 5 (1), Β. Καραλίδου, Γκιργκίζα
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Παγκαλίδου 12 (3), Αγαγιώτη 3, Ζέρβα, Σουλτάνη 22 (3), Τότση, Ντελή, Ταντουρόφσκα 19 (3), Δημητριάδου, Ζήτη, Αγκάνη, Διαμαντοπούλου, Κοτσιάφτη