Μόνος πρώτος και αήττητος ο Ολυμπιακός Βόλου

μόνος-πρώτος-και-αήττητος-ο-ολυμπιακό-633951

Την μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει ο Ολυμπιακός Βόλου ο οποίος κέρδισε εύκολα το Δίλοφο με 88-48 και εκμεταλλεύθηκε το στραβοπάτημα του Γυμναστικού ο οποίος έκανε την πρώτη του ήττα στη σεζόν στη Νίκαια κόντρα στην τοπική ομάδα. Η Νίκη Βόλου δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Ανάληψη την οποία και κέρδισε με το ευρύ 94-48, ενώ και ο Ιωνας δεν είχε πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση του Αλμυρού κερδίζοντας με 74-59. Τέλος, η ΑΕΒΔ πήρε σχετικά άνετα το ροζ φύλλο κόντρα στους Νέους Αθλητές νικώντας με 67-47.

Ολυμπιακός Β.-Δίλοφο
88-48

Εύκολα πέτυχαν το 6/6 οι ερυθρόλευκοι καθώς δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα απέναντι στην ομάδα του Διλόφου φτάνοντας στο ευρύ 88-48. Από την αρχή οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και προηγήθηκαν γρήγορα με διψήφιες διαφορές με το τέλος της 1ης περιόδου να τους βρίσκει μπροστά με +10 (21-11). Στο 2ο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν στροφές και έφτασαν την διάφορα πάνω από τους 20 πόντους με το ημίχρονο να τους βρίσκει προηγούμενους με 47-24. Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να διευρύνει το προβάδισμά του όσο περνούσε η ώρα με το το σκορ στο 30’ να έχει φτάσει στο 67-36. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν με μεγάλη ευκολία στην τελική επικράτηση με 88-48 και να διατηρούν την αήττητη πορεία τους στο φετινό πρωτάθλημα, με τους πάντες στην ομάδα να σκέφτονται το επικείμενο ντέρμπι με τον Γυμναστικό. Στο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός Βόλου, μέσω του Προέδρου του Ερασιτέχνη κ. Τσεκούρα, τίμησε την ομάδα μπάσκετ με καρότσι Αργοναύτες και τον πρόεδρο κ. Μαλάτο.

Δεκάλεπτα: 21-11, 47-24, 67-36, 88-48
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Καραγιώργος 14 (4), Γεωργίου 3 (1), Αλεξίου, Καφάσης 10, Αχριάνης 7 (1), Βλασταρίδης 7 (1), Μπαμπάνης 5 (1), Αναστασόπουλος 3 (1), Σκαμάγκας 14 (2), Παρασκευάς 19

Νίκαια-ΓΣ Βόλου
69-51

Σ’ ένα παιχνίδι που στη μεγαλύτερη διάρκειά του ήταν ντέρμπι ο Γυμναστικός υπέστη την πρώτη του ήττα για φέτος με τους ανθρώπους της ομάδας να έχουν αρκετά παράπονα για τη διαιτησία τους αγώνα. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και συμβάδιζαν στο σκορ χωρίς να μπορεί κάποια από τις δύο να πάρει μία διαφορά, με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται στο 15-16. Η εικόνα δεν άλλαξε στο 2ο δεκάλεπτο με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να μην μπορούν να… ξεφύγουν με τον Γυμναστικό να διατηρεί την ελάχιστη δυνατή διαφορά και στο τέλος του ημιχρόνου που τον βρήκε μπροστά με 28-29. Στην περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πήραν ένα ελαφρύ προβάδισμα το οποίο και διατήρησαν έως τη λήξη του δεκαλέπτου στο οποίο προηγήθηκαν με +7 (48-41). Στην 4η περίοδο οι παίκτες του Γυμναστικού εκνευρίστηκαν με κάποια σφυρίγματα των διαιτητών κάτι το οποίο τους οδήγησε σε μεγάλη αστοχία στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού πράγμα το οποίο εκμεταλλεύθηκαν οι γηπεδούχοι φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 69-51.

Δεκάλεπτα: 15-16, 28-29, 48-41, 69-51
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 4, Καλογερόπουλος 4, Τσαπραΐλης, Ζήσης, Σουλιώτης, Χρηστομάνος 5, Παυλόπουλος 12, Κουρουπάκης 2, Σιδέρης 2, Ζαρογιάννης 22

Νίκη Βόλου-Ανάληψη
94-48

Εύκολο απόγευμα πέρασε η Νίκη Βόλου στο παιχνίδι απέναντι στην Ανάληψη την οποία και κέρδισε με το εμφατικό 94-48. Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με απουσίες καθώς η Νίκη δεν είχε τους Μπόγδανο, Βλήτσιο και Τζίνη και από την άλλη οι φιλοξενούμενοι στερήθηκαν τις υπηρεσίες των Ντίκα και Συλεόπουλου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν από τα πρώτα λεπτά φουριόζοι και επέβαλλαν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι και παίρνοντας διψήφια διαφορά ήδη από το τέλος της 1ης περιόδου (28-15). Στο 2ο δεκάλεπτο οι κυανόλευκοι ανέβασαν κι άλλο την πίεσή τους και με καλή άμυνα αλλά και σωστές επιλογές επιθετικά έφτασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, με την λήξη του ημιχρόνου να τους βρίσκει προηγούμενους με +24 (55-31). Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε κάτι με την Ανάληψη να μην μπορεί ν’ ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων οι οποίοι σκόραραν εύκολα και ταυτόχρονα πίεζαν σωστά στην άμυνά τους με αποτέλεσμα το σκορ στο 30’ να είναι στο 76-40. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν θα μπορούσε να αλλάξει κάτι με τους κυανόλευκους να φτάνουν εύκολα στο ροζ φύλλο με τελικό σκορ 94-48.

Δεκάλεπτα: 28-15, 55-31, 76-40, 94-48
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Δελιόπουλος 4, Παπούλιας 17 (2), Γιωτόπουλος 13 (2), Τσαβές 16, Τσώλης 14 (2), Διγενής 4, Μαυροφώτης 20 (2), Τοκατλίδης 6
ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ιλσογλου 25 (4), Κλείτσας, Γαλανάκης 3 (1), Κοντάκης 8 (2), Κετσετζής, Ευαγγελινός 6 (1), Παπαδούλης, Φάρκωνας 4, Μωυσίδης 2, Κωλέτσης, Μπέης

Ν.Α. Νίκης-ΑΕΒΔ

47-67

Ανετη ήταν η επικράτηση της ΑΕΒΔ επί των Νέων Αθλητών με 67-47. Οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν νευρικά το παιχνίδι με τις άμυνες να έχουν το πρώτο λόγο και την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 8-13. Στο 2ο δεκάλεπτο η ΑΕΒΔ αύξησε την πίεση στην άμυνα και κατάφερε να βρει πιο εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με αποτέλεσμα να χτίσει μία διψήφια διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με +15 (17-32). Η 3η περίοδος κύλησε στο ίδιο μοτίβο με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους με τους κυανόλευκους να προσπαθούν αλλά να μην μπορούν να μειώσουν πολύ το σκορ. Στο 30’ οι πορτοκαλί ήταν στο +11 (35-46). Στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με την ΑΕΒΔ να συντηρεί συνεχώς διψήφια διαφορά η οποία στο τέλος έφτασε στο +20 για την τελική επικράτηση με 47-67.

Δεκάλεπτα: 8-13, 17-32, 35-46, 47-67
Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Τύμπας-Μανωλόπουλος): Ράπτης 4, Καζεπίδης (1), Σαπούνης, Ανδρέογλου, Λωρίτης 4 (1), Παναγιώτου, Καλιτζέος 7, Λουκίδης 1, Νικολόπουλος 9, Χρηστομάνος 2, Πανιόπουλος 2, Παπαδόπουλος 1
ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 21 (1), Τσίγκος 9, Αναστασιάδης 5, Καρπέτης 14 (1), Κουμπούνης, Πανταζής 3 (1), Ρόσσιος 2, Αποστολίδης 2, Ξυπνητός 4, Βλάχος 7 (2), Αγκρής, Χαρχαρής

Ιωνας-ΓΣ Αλμυρού
74-59

Με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος κυρίως ο Ιωνας πήρε πολύ σημαντική νίκη κόντρα στον Αλμυρό με 74-59. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και πήραν τον έλεγχο του ματς χτίζοντας μία μικρή διαφορά με το σκορ στη λήξη της 1ης περιόδου να είναι στο 19-12. Στη 2η περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε με τον Ιωνα να διατηρεί ένα προβάδισμα της τάξεως των 5-7 πόντων με το ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +5 (31-26). Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τους παίκτες του Αγη Τζούμα να διατηρούν την υπέρ τους διαφορά και να την αυξάνουν στο 30’ στο +9 (54-45). Στην τελευταία περίοδο ο Ιωνας ανέβασε κι άλλο την διαφορά με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ακολουθήσουν με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν στην νίκη με σκορ 74-59.

Δεκάλεπτα: 19-12, 31-26, 54-45, 74-59
ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Τέγος, Φωτιάδης Κ. 7(1), Τσαρούχας 4, Τζικόπουλος 3(1), Φωτιάδης Φ. 11(2), Κυρτσόγλου 2, Ζερζης 6, Ροδολάκης 15(3), Ευθυμίου 18, Κέτουλας 4, Γεωργόπουλος, Βασιλείου 4
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Κοντοστάθης ε 6(2), Καραγιώργος 22(1), Μαμούρας θ 5, Καραπτσιάς 5, Συνάζος 2, Ποζιοπουλος 3 , Μαμούρας Π 4, Παραλίκης, Χατζόπουλος 5, Βαλαμούτης 9